JOYA SPORTS CLUB
SPOR SIRASINDA SUSUZ KALMAMAK İÇİN ÖNERİLER
Egzersiz sırasında vücut sıcaklığı artar. Terleme sonucu vücuttan tuz, üre ve zararlı kimyasal maddelerle birlikte su da atılır. İnsan vücudu büyük oranda sudan oluşur. Hücrelerin içinde ve arasında hep su vardır. Kanın büyük yüzdesini sudur. 

Bütün zararlı organizmaların ve kimyasalların temizlemesi için organlarına götürülmesi, oradan çıkarılarak vücuttan atılmaları ancak su ile mümkündür. Her insanın kilo, yaş ve yaptığı işe göre günlük su alma miktarı değişir. Litaratürümüze girmiş yeni bir kavram olan dehidre susuz kalmak anlamındadır. 

Dehidre ileri düzeyde olursa bilinç kaybı, bayıma hatta ölüme neden olur. Tansiyon, suyla direkt orantılıdır. Su eksikliği tansiyonu düşürür ve belli bir sayının altına indiğinde hayati tehlike oluşturacaktır. Egzersiz sırasında dehidrasyon durumuyla karşılaşmamak için bazı öneriler şunlardır: 

Yanınızda su bulundurun 

Enerji içecekleri dâhil, meyve suları, gazozlar, asitli içecekler hatta ayran bile vücutta su kadar hızlı çözülmezler. Su hemen kana karışarak hücrelere ulaşır. Bu bakımdan spor esnasında yanınızda su bulundurun ve düzenli aralıklarla azar azar için. 

Sporcu içecekleri alın 

Yoğun spor yapan sporcuların kaybettikleri elektrolitler bu içeceklerle tekrar yerine konmaktadır. Örneğin magnezyum eksikliği kramplara neden olur. Siz de yoğun spor yapan biri iseniz sporcu içeceği alabilirsiniz. Yalnız dikkat edin bunlar piyasadaki enerji içecekleri değildirler. Sporcu içeceği bulamadığınız durumlarda sade soda tavsiye edilebilir. Bir magnezyum hapını suda eritmekte işe yarayacaktır. 

Meyve yiyin 

Diyetisyenler hep doğaldan yanadır. Şüphesiz meyveler en doğal besinler arasındadır. Bol su içeren meyvelerin yanında protein zengini muz özellikle tavsiye edilmektedir. 

Rengini kontrol edin 

Vücuttan attığımız sıvıların rengi sağlığımız hakkında birçok bilgi verir. İdrar rengi ne kadar koyu ise o kadar susuz kalmışsınız demektir. Çünkü üre içinde yoğunlaşır, bu da rengin koyulaşmasına neden olur. 

El testi yapın 

İnsanlar yaşlandıkça tespit edilmiş ki elin üzerine bir çimdik atıldığında, derinin eski durumuna gelme süresi uzuyormuş. Çünkü el zaman içinde yağları ve sıvılarını kaybetmektedir. Günlük olarak yapacağınız testte deriniz geç düzeliyorsa su eksikliğiniz var demektir.